חדשות
סכין גילוף לעץ

סכין גילוף לעץ

טבעו של העץ, עשוי להגביל את יכולתו של מי שעוסק באמנות העץ. העץ אינו חזק באותה המידה בכל האזורים שלו. המרכז של העץ הינו השורש שלו. ישנם סוגי עצים כמו עץ התרזה ועץ מסוג טופאלו שהם סוגי עץ קשים ונוחים לעיבוד. יש לעבוד עם סכין גילוף לעץ שיהיה מתאים כגון כלים לגילוף עדין. מי שמגלך בעץ, מתחיל גלופה חדשה כאשר הוא בוחר חתיכת עץ בגודל המתאים ובצורה המתאימה בהתאם למוצר או לפסלון מעץ שברצונו ליצור.

אמנם קשה לגלף עצים קשיחים אבל אורך חייהם יהיה רב יותר ולכן, בעזרת סכין לגילוף בעץ שיהיה מקצועי ומיועד לסוג העץ, ניתן יהיה להגיע  למוצר המוגמר ביתר קלות. אנשים שמפסלים העץ, למדו את הטכניקות הדרושות וכן, מכירים את הכלים השונים שיש לעבוד עמם בגילוף העץ. לכל אמן או נגר אם חובב או אם מקצועי, יש סט של סכינים מיוחדים שכל אחד מהם מיועד לעבודה אחרת בכץ.

גילוף גס של העץ במפסלת בגדלים שונים

ישנם כמה שלבים שיש לדעת אותם למי שמפסל בעץ. ראשית מי שמפסל בעץ, מתחיל עם גילוף גס באמצעות סכין גילוף לעץ הנקרא גם מפסלת. מדובר על סכין {מפסלת} עם להב מעוקל שיכול להסיר חתיכות גדולתו של עץ בצורה חלקה. כאשר מדובר על גילוף של עצים קשים, יהיה צורך להשתמש גם עם פטיש מעץ. בכל מצב, על המגלף יהיה להסיר את חלקי העץ מהמרכז לשוליים או מן השוליים למרכז ואסור בשום אופן, לגלף את העץ לכוון המרכז.

עבודה בכלים עדינים יותר בשלב הבא של גילוף העץ

השלב הבא, לאחר שהעץ גולף בחלקים גסים יותר, מגיע השלב של עבודה עדינה באמצעות כלים עדינים יותר וקטנים. גם תנועות הגילוף, תהיינה עדינות יותר ובסיומו מחליקים את העץ ויוצרים בו חריצים או קישוטים שונים. לאחר סיום העבודה, האמן יוכל למרוח את העץ בשמן טבעי כגון שמן פשתן בכדי להגן על העץ מלכלוך ולחות.

ניתן למצוא שני סוגים של סכין גילוף לעץ, האחת היא עם צורת יהלום בקצה הסכין והשנייה לגילוף של דברים קטנים יותר. למי שמתחיל בגילוף כדאי שירכוש את שני הסכינים הללו שמחירם זניח וניתן להתחיל להתאמן באמצעותם בכל מיני עבודות שמצריכות גילוף בעץ.