חדשות
כלי גילוף עץ
כלי גילוף עץ

גילוף בעץ נחשב לתחביב מהנה במיוחד, וידוע כי הוא מפתח את יכולות הריכוז וההתמדה ומביא לרגיעה ולסיפוק. כלי גילוף עץ הם כלים פשוטים יחסית לתפעול, ולכן ניתן להגיע למיומנות גבוהה בתחום גם לאחר כמה שיעורים בודדים. בנוסף, כלי גילוף עץ הינם כלים קטנים ולכן ניתן לקחת אותם לכל מקום, ולעסוק בגילוף אמנותי בטיולים ובחופשות. בכך שונה הגילוף מתחביבים כמו ציור או פיסול בחימר, המצריכים התארגנות רבה יותר.

בנוסף לסכינים דקים ועבים, כוללים כלי גילוף עץ בעיקר סוגים שונים של מפסלות. בשונה מסכין שתפקידו לחתוך, נועדה המפסלת בעיקר להוצאת חתיכות עץ באזורים מוגדרים. מפסלות שונות משמשות להוציא כמויות שונות של עץ, ומותאמות לעומק העץ וסוג החיתוך הרצוי באותו מקום. ישנן מפסלות בעלות קצה ישר, מפסלות עגולות ומפסלות משוננות. צוואר המפסלת יכול להיות קצר או ארוך, ובמפסלות מסוימות הוא מכופף כך שיתאים לתנועה הנדרשת.

רכישת כלי גילוף עץ מתאימים היא תנאי בסיסי לעבודה בגילוף, וכלים נכונים יכולים להביא כל אחד לרמה אמנותית גבוהה. כאן אין גבול לאפשרויות, החל מיצירת תבליטים אמנותיים ושבלונות המשמשות להדפסי עץ, ועד לפיסול תלת מימדי בקנה מידה גדול. לצד ההנאה האמנותית חשוב לזכור כי סכינים ומפסלות עלולים להיות מסוכנים, ולכן יש לעבוד איתם בזהירות. בנוסף, אסור לתת לכלים להעלות חלודה, כדי שבמקרה של פציעה לא תהיה סכנת זיהום.