חדשות
כלי גילוף
כלי גילוף


גילוף בעץ הוא אמנות מסורתית בה לוקחים גוש עץ ומחסירים ממנו חומר באמצעות כלי גילוף. זאת בשונה מעבודות נגרות בעץ, בהן מחברים חתיכות נפרדות באמצעות דבק, מסמרים ועוד. ישנם כמה סוגי גילוף, הנבדלים זה מזה בעומק הגילוף, החל מגילוף של לוח עץ ליצירת תבליט בעומקים שונים, ועד לפיסול תלת מימדי של ממש. כיום משמש הגילוף הידני כמעט אך ורק כתחביב, כיוון שאת מקומו תפסו מכונות עיבוד העץ.

כלי גילוף כוללים מגוון של סכינים בעלי עובי ודרגת חדות שונים וכן מפסלות אשר באמצעותן מוציאים חומר מגוש העץ. מפסלות אלו יכולות להיות בעלות מקל ישר או מכופף בצורות שונות, והן נחלקות על פי צורת החלק החותך. חלק זה יכול להיות ישר או אלכסוני, וכן עגול, מקושת או בעל צורת האות וי. כלי גילוף שונים משמשים לשלבים שונים בתהליך וחשוב לדעת כיצד להתאים את הכלי הנכון למשימה הספציפית.

הגילוף בעץ הוא אחד התחביבים המהנים והקלים יחסית ללמידה. בשונה ממלאכות יד אחרות, ניתן ללמוד אותו בהדרכה קצרה יחסית ואז להמשיך ולעבוד באופן עצמאי. ניתן למצוא ברחבי הארץ גם סדנאות רבות המכשירות את התלמידים למיומנות גבוהה יותר. השלב הראשון בכניסה לתחביב הוא רכישת כלי גילוף מתאימים. כדאי להשקיע ולא לקנות את הכלים הזולים ביותר, כיוון שאלו עלולים לפגום בהנאה ובמקרים מסוימים אף להוות סכנה בטיחותית.